Opis i próba analizy zjawiska

Od Autora

Książka przedstawia opis funkcjonowania nazistowskich obozów zagłady – zasadniczej instytucji realizowania programu tzw. „Ostatecznego rozwiazania kwestii żydowskiej”. W Chełmnie n/Nerem, Bełżcu, Sobiborze i Treblince znalazło kres życia co najmniej 1.7 miliona istnień ludzkich. Ludzie ci byli zabijani przy pomocy przemysłowych metod opartych o zdobycze i techniki nowoczesności.

Przeprowadzona w tej książce analiza skoncentrowana jest z jednej strony na odtworzeniu faktów (opis samego obozu, procedury zagłady itp.), a z drugiej – na odtworzeniu klimatu, emocji, przeżyć i postaw osób, które rzeczywistość każdego z obozów tworzyły. Analiza historyczna w zamierzeniu jest tu łączona z analizą antropologiczno-socjologiczną, zapewniając szersze spojrzenie na rzeczywistość, mechanizmy i procedury nazistowskich obozów zagłady.

Upłynęło przeszło 10 lat od publikacji książkowej wersji „Nazistowskich obozów zagłady”. Nakład został już wyczerpany, czas więc najwyższy udostępnić wersję elektroniczną. Obecnie w Internecie znaleźć można już mnóstwo informacji dotyczących tego zjawiska. Zdaję sobie sprawę, że poczyniony został również duży postęp w badaniach naukowych. Moim celem jednak jest przybliżenie tematu szerszemu gronu odbiorców. Fenomen przemysłowego unicestwiania ludzi jaki odbywał się w obozach zagłady cały czas postrzegany jest w uproszczony i stereotypowy sposób. Panuje przekonanie, że był to szaleńczy epizod w dziejach, który zapewne nigdy się już nie powtórzy. Moja teza jest jednak taka, że przemyślany, przemysłowy sposób eliminowania całych grup ludzkich to na wskroś nowoczesny sposób kształtowania społeczeństwa, przeprowadzany przez zwykłych ludzi, którzy w odpowiedniej sytuacji będą wykonywać wskazane role.

 

„Ci, którzy nie znają historii skazani są na powtórne jej przeżycie” (George Santayana)

 

kl_lublin

Michał Maranda w pomieszczeniu komór gazowych KL Lublin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s